3.8.12

SOS!



Тече річка невеличка… то молочно-біла, то криваво-червона

 
Подружжя Володимира та Лариси Рац із своїм дитям проживають неподалік потоку Ірва

Потік Ірва став червоним від сорому за людську недбалість і тече він у Ікву, далі у Дніпро…

… Унікальне природне явище доводиться досить часто спостерігати родині Рац Лариси Василівни, яка зі своїм чоловіком Володимиром та малолітніми дітками живуть по вулиці Березина-115 у Кременці. Поблизу їхнього будинку, буквально у декількох метрах, протікає історичний потік Ірва. Останнім часом місцева влада так «подбала» про своїх мешканців та розвиток туризму в нашому краї, що зробили цей потік привабливим не лише для наших краян. Такого екологічного «дива» не знайдеш ніде у Європі. Тож охочих подивитися на потік Ірву, яка впадає в Ікву, оспівану Великим Кобзарем, буде чимало. Можливо, з усього світу помандрують до нас туристи, аби побачити, як потік якимось дивовижним чином змінює колір… від молочно-білого – до криваво-червоного.  Щораз при зміні кольору змінюються й «привабливі» аромати, які можуть стати поштовхом до розвитку туристичної галузі. Уявіть собі, як поповниться місцевий бюджет, коли кожен турист, охочий подивитися на таке природне «чудо», створене за сприянням місцевих чиновників, залишить хоча б по одному євро?! Тоді й на очисні споруди не треба буде коштів витрачати: навіщо ж таку унікальну перлину з чудотворним біло-червоним кольороподілом нищити. Та й місцеві жителі від такої турботи районної влади просто у захопленні. Наші краяни із ближнього до Кременця села Сапанів також «пишаються» таким досягненням цивілізації.
- З року в рік ситуація погіршується,- розповідає житель вулиці Березина у Кременці Володимир Рац, - і цьогоріч вона стала критичною. Бо стоки з молокозаводу та забійні худоби одного з місцевих підприємців, каналізаційні стоки міста – все це тече в Ікву без будь-якого очищення. Це є причиною страшного смороду, який не дає дихати навіть у будинку. А нещодавній прорив труби між КНС-3 та очисними спорудами призвів до витоку нечистот у поля… 
 З такими ж «захоплюючими» листами звертались до владних структур жителі Сапанова, а не так давно розглядали й звернення Рівненської обласної ради.  У жовтні минулого року з цього приводу голова  Кременецької райради Андрій Гуславський навіть провів чергову нараду, на якій він високопарно заявив про те, що в силу своєї трудової діяльності мав можливість з 1994 року детально вивчити роботу очисних споруд у Кременці. Були й часи, коли поставало питання про закриття очисних споруд. Та за останні роки чимало зроблено і якість стоків покращилася… У цю ж дудку заграв і заступник голови Кременецької РДА Григорій Галькевич, бо, спілкуючись із сільськими депутатами Сапанова, він отримав інформацію, що неприємного запаху вже немає. І це свідчить, за його ж словами, що активний процес розпочався і дає певні результати… З того часу минуло півроку, і тепер завдяки такому покращенню ми й маємо результат, гідний гордості за турботу влади у вигляді озерця з нечистот на людських городах, чудо-річечкою з двохколірним відтінком і «прекрасним ароматом», на який потягнуться до нас туристи. Ось тільки місцевим жителям від такої турботи не легше. За результатами обстежень санітарної служби, воду можна вживати лише після кип’ятіння, сморід від стоків не лише неприємний для людини, а є результатом розвитку бактерій, які можуть стати причиною інфекційних захворювань мешканців. Проте, ситуація з очисними спорудами у Кременці лише зовні ніби не викликає стурбованості, особливо у чиновників. Але затягування проблеми, не означає її вирішення. Кременецькі очисні споруди, збудовані ще у 1983 році, перебувають в аварійному стані. Із трьох технологічних процесів біологічної очистки стоків до недавнього часу функціонувала лише механічна очистка води, якщо це можна назвати очищенням… На сьогодні заходи, проведені КП « Міськводгосп» власними силами, належного ефекту не дають. У результаті маємо те, що маємо – стічні води червоно-білих відтінків через Ірву стікають у Ікву, а далі у Дніпро…
Так і живемо, п’ємо воду, дихаємо смородом і чуємо браваду з уст місцевих чиновників… Можливо, хтось із кандидатів до Верховної Ради зверне увагу на цю давню проблему галицько-волинського регіону і вкладе кошти у капітальний ремонт очисних споруд у Кременці?
Володимир Левко,
журналіст

No comments:

Post a Comment